Latan

De Wiki de l'histoire HRP des RR.
Cardinal
48px-Berretta cardinalizia.png
Latan
de l'Église Aristotélicienne
Image de Latan
Archevèque de York, Cardinal Emérite, Theologien du Saint Office
Ancien Cardinal Romain
Blason de Latan
""
Naissance Le 30 mai 1400
Ordination Le 7 Août 1453
Consécration
épiscopale
Le 4 Janvier 1454
Ancien poste
épiscopal
Evêque in partibus de Rhodes

Archevêque de York

Archevêque de Birmingam

Evêque de Clifton

Evèque de Rennes

Évêque Archevêque de York
Créé
cardinal
Le 12 Decembre 1454
Décès Le 8 Février 1461
 
Cardinal
Sacré-Collège · Curie
La Curie

Forum de Rome

Latan Cardinal de la Curie Romaine, Archevèque, In Gratibus [IG] le 30 Mai, 1453 (2005)

Charges & Fonctions ayant été ou étant occupées (dans l'ordre chronologique)


   * Charges spirituelles :
         o 07/08/1453: Priest of Saint Brieuc/Pretre de Saint Brieuc [IG]
         o 28/12/1453: Theologian (Lvl3 -Way of the church)/ Theologien (nv3 voie de l'Eglise) [IG]
         o 04/01/1454: Bishop of Rennes-North Brittany/ Eveque de Rennes-Bretagne Nord [IG]
         o 31/10/1454: Bishop of Clifton/ Eveque de Clifton [IG]
         o 12/12/1454: Cardinal [RP]
         o 06/02/1455: Archbishop of Birmingham / Archeveque de Birmingham [IG]
         o 27/07/1455: Archbishop of York/ Archeveque de York [IG]
         o 08/12/1455: Cardinal emeritus [RP]
         o 14/12/1455: Grand Inquisitor of the Holy Inquisition for England and Scotland and Irland/
Grand Inquisiteur de la Sainte Inquisition en Angleterre/ Ecosse/ Irlande  [RP]
         o 07/03/1457: bishop emeritus [RP]
         o 25/05/1457: bishop in Partibus of Rhodes [RP]
         o 26/08/1457: Grand Inquisitor of the Holy Inquisition for England, Scotland and Ireland [RP]
         o 08/10/1459: Theologian of the Roman Saint Office / Theologue du Saint Office Romain [RP]
         o 08/10/1459: Theologian Expert in the Saint Theodule pickle office / 
Theologue Expert à l'office du Saint Cornichon [RP]
         o 16/04/1460: Archbishop of York/ Archeveque de York [IG]
   * Charges temporelles :
         o 20/04/1456: Council member of Lancaster/ Membre du conseil du Palatinat de Lancaster
         o 29/04/1456: Mayor of Appleby/ Maire de Appleby
         o 08/05/1456: Constable of Lancaster/ Prévôt des Maréchaux du Palatinat de Lancaster

Carnet de bord 05/10/1454 Here I come to the new promised land. Traveling for my studies, I come to Gloucester to enjoy the peace of the country side.

31/10/1454 Eminence DragonFlame nominated me as the new Bishop of the Clifton diocese. I gladly accept this difficult mission.

12/12/1454 The Episcopal Assembly nominated me as the Cardinal of England in the Triumvirat leading the Church.

06/02/1455 The Episcopal Assembly nominated me as Archbishop of Birmingham, by God's grace.

27/05/1455 I am confirmed as Roman Cardinal of England in the English Speaking Pontifical Council. Although I am removed from the position of archbishop as the Archdiocese of Birmingham is also removed.

27/07/1455 The Episcopal Assembly nominated me as Archbishop of York, by God's grace.

8/12/1455 I retire from cardinalship to be able to pray more and be closer to Jah. I am named cardinal emeritus, councillor to the curia and the ESPC.

14/12/1455 I am confirmed as Grand Inquisitor of the Holy Inquisition for England and Scotland by the ESPC.

20/04/1456 After chaos has come to Lancaster, plundered and betrayed by heretics like WOS and NNGO, I put myself forwards to help the county. I'm elected as councelor of Lancaster, and a few time later as Constable.

29/04/1456 Still whishing to help in the temporal in those times of difficulty, i'm elected mayor of Appleby.

29/05/1456 After a term as mayor of Appleby, i resign feeling that i have served as best as i could the town, and seeing that the town was recovering.

01/06/1456 I resign as Grand Inquisitor, hoping for a rest in my numerous activities, and feeling that the younger should now take the lead to continue the hard work to guide the flock.

17/02/1457: Level4 [IG]

07/03/1457 I resign as Archbishop of York.

26/08/1457: I'm granted again the Grand Inquisitor of the Holy Inquisition for England, Scotland and Ireland position, by interim.

04/02/1458: I leave the english episcopal assemmbly, judging it has been corrupted by evil and the nameless one. Fearing for my life, i take refuge in an isolated monastery, leaving there poorly, damning the weak church leadership who has let the faith be corrupted in England. Je quitte l'assemblée épiscopale anglaise que je juge corrompue par le mal et le sans nom. Craignant pour ma vie je me réfugie dans un monastère isolé pour y vivre pauvrement, maudissant les faibles instances de l'église qui laissent se corrompre la foi en Angleterre.

05/05/1459: Après une longue retraite spirituelle d'une année, je décide de revenir sur mes terres d'origines pour y débuter un pèlerinage. Me voici donc débarqué à St Brieuc.

10/06/1459: Je réside à Rennes où je vaque entre la cathédrale pour mes prières et l'université où j'étudie les sciences maritimes car les cours d'ontologie sont rares.

16/04/1460: After a long long time, i am elected again as Archbishop of York

8/02/1461: Dead, sunk by scotish pirats.


Blason & sceau Latan-Blason-Cardinal.gifLatan-sceau1.gifLatan-sceau2.gifLatan-sceau3.gifS-Latan-signature.gifLatan-s-signature-3.gif

Portrait dans le jeu

PLatan-IG.gifPLatan-IG2.gif

Portraits Latan-Inqui.jpg MoineLatan.jpg FRERETUCK PLOGO.JPG Feu-latan.gif

Chronologie

Précédé par Latan Suivi par
Josephus
Camerlingue1.gif
Camerlingue1.gif

Archevêque de York
(Octobre 1459 -)
[[]]
Précédé par Latan Suivi par
[[]]
Camerlingue1.gif
Camerlingue1.gif

Archevêque de York
(Juillet 1455 - Mars 1457)
Cyrianna


Précédé par Latan Suivi par
Bynarr
Camerlingue1.gif
Camerlingue1.gif

Cardinal Romain
(Decembre 1454 - Decembre 1455)
Invisible007
Précédé par Latan Suivi par
Lorudce
Camerlingue1.gif
Camerlingue1.gif

Evêque de Clifton
(Octobre 1454 - Février 1455)
Apocas
Précédé par Latan Suivi par
Gortzen
Camerlingue1.gif
Camerlingue1.gif

Evêque de Rennes
(Janvier 1454 - Octobre 1454)
Anguillerusee
Soirée des 3 ans des RR